Infrazářiče

Sort by
Cena
Kategorie
Color
Material

Přírodní teplo díky infračerveným paprskům

Září jako sluníčko a poskytují teplo: infrazářiče vytvoří v místnosti příjemnou teplotu během okamžiku, čímž chrání životní prostředí i vaši peněženku. Zde vám popíšeme, jak to funguje.

Jak funguje infračervené topení?

Infračervené ohřívače pracují zcela jinak než běžné plynové nebo olejové ohřívače. Na rozdíl od infračerveného topení, běžné ohřívače pracují s konvekcí: studený vzduch je ohříván a distribuován po místnosti. Sálavé vytápění je zcela jiné: přeměňuje elektrickou energii na infračervené záření a ohřívá předměty, na které narazí - jako jsou stropy, podlahy a stěny. Odtud teplo vyzařuje zpět do místnosti. Je známo, že teplo z infračerveného záření se kromě jiného používá v medicíně, kde se jeho hloubka může používat například pro relaxaci svalů nebo pro léčbu kožních onemocnění. Také v chovatelství se infračervené ohřívače používají již nějakou dobu, například k ohřevu čerstvě narozených selat. Moderní infračervené ohřívače jsou zabudovány například ve skleněných nebo hybridních panelech a mohou být zavěšeny na zeď jako zrcadlo nebo obraz. Produkují přirozené teplo, které na pokožce působí stejným teplem, jako sluneční paprsky.

Výhody infračerveného vytápění

Z hlediska účinnosti jsou moderní infrazářiče ve srovnání s plynovými nebo olejovými topnými systémy jasně lepší: Paprsky způsobené setkáním speciální uhlíkové tkaniny nebo grafitového povlaku je možno využít nejméně 86 procent dostupné energie pro výrobu tepla - v některých případech dokonce až 100 procent. Konvenční topné systémy s nimi nemohou udržet krok: nabízejí účinnost pouze 60 až 80 procent, v závislosti na radiátoru. To znamená, že infračervené ohřívače chrání životní prostředí a peněženku! Zejména uživatelé zelené elektřiny mohou infračervené vytápění s čistým svědomím používat. A jakmile infračervené panely nainstalujete, vykazují extrémně nízké náklady na údržbu, odpadá i nutnost instalace komínu. Infračervené topení ocení i lidé s alergií, protože infračervené záření nevíří prach.

Pro koho je infračervený ohřívač vhodný

Původně byly infrazářiče využívány k vytápění velkých budov, protože ohřátý vzduch stoupá vzhůru a ohřev je tak neúčinný. Dnes jsou infračervené ohřívače také používány v mnoha soukromých bytech a domech. Pravidlem je: čím větší je místnost, tím větší tepelný výkon. Četné kusy nábytku, nejlépe z přírodních materiálů, jako je dřevo, prádlo nebo proutí, mohou absorbovat a uvolňovat infračervené vlny, stejně jako lidé, což nepřímo napomáhá ohřevu místnosti. Zvláště pro místnosti, které je nutno ohřívat jen krátkodobě, například koupelny, je infračervené vytápění vhodné. Zapněte infrapanel hned po probuzení a kachličky budou za chvíli teplé. Až si dáte sprchu, bude už koupelna tak vyhřátá, že můžete panel až do večera vypnout. Infračervený ohřívač zde rozvíjí svůj energeticky úsporný potenciál a je zjevně lepší než centrální vytápění v nepřetržitém provozu. Výhodnost využití infračerveného panelu pro celý byt samozřejmě závisí na vašem individuálním tarifu na elektřinu. Zde se doporučuje pozorně počítat. V mnoha případech je infračervený ohřívač užitečným doplňkem k stávajícímu topnému systému.

Různé typy infračervených panelů

Infračervené ohřívače nejsou jen praktické zdroje tepla - jsou také stylovou dekorací do interiéru. Například ploché, přenosné panely vizuálně v místnosti neruší. Existují dokonce i infrapanely v podobě obrazu na zeď, které jsou díky barevným motivům vhodné jako

Tipy pro instalaci infratopení

Existuje mnoho typů topení s různým výkonem. Kolik wattů potřebujete, závisí na velikosti a izolaci vašeho domu. V zásadě se doporučuje vybavit prostory ne jediným zdrojem tepla s vysokým příkonem, ale kombinací více radiátorů s nižším výkonem. Tak dosáhnete optimálního výsledku. Upozorňujeme, že nástěnné ohřívače mohou pracovat efektivně pouze tehdy, jsou-li stěny dobře izolovány zvenčí a uvnitř je aplikována speciální omítka a vhodná barva. Obě vrstvy obsahují jemné fragmenty skla, které optimálně odrážejí vyzářené teplo. Pokud infračervený ohřívač slouží jako podlahové topení, musí být doplněn vhodnou podlahovou krytinou.

Infračervené ohřívače jsou energeticky účinné

Oproti běžným plynovým nebo olejovým ohřívačům nabízejí infrapanely mnoho výhod. Zvláště pro majitele může být změna užitečná, protože investice do nového zařízení se po určité době vyplatí díky nižší spotřebě. Pro nájemníky může být chytře umístěný infračervený ohřívač užitečným doplňkem k stávajícímu topnému systému.