Zahradní ratanový nábytek

Sort by
Cena
Kategorie
Color
Material

Rattanový nábytek: udělejte si na terase elegantní koutek

Když je venku teplo a sluneční paprsky došplhají až na terasu nebo na balkon, je čas posedět venku a přemístit se z obýváku ven. Ratanový nábytek v neformálním hotelovém stylu zve k lenošení a poskytuje ideální základnu pro rozjařenou společnost na rodinné oslavě nebo zahradní párty s rodinou, sousedy a milými přáteli. Poradíme vám, na co se při výběru vhodného ratanového nábytku zaměřit.

Ratan nebo polyratan?

Ratan je přírodní materiál vytěžený z kmene jihoasijské ratanové palmy. Ručně tkaný ratanový nábytek vyzařuje atmosféru jižních zemí a vypadá vznešeně a stylově. Současně je nábytek z přírodního ratanu velmi lehký a přitom stabilní. Materiál je však citlivý na vlhkost, což je důvod, proč musí být sestavy z přírodního nábytku umístěny vždy pod střechou, aby byly chráněny před poškozením způsobeným deštěm a povětrnostními vlivy.

Řešením je nábytek z polyratanu, což je materiál navržený tak, aby jeho vlastnosti a vzhled co nejvíce odpovídaly své přírodní předloze, s mnoha výhodami navíc. Použitý polyethylen je nenáročný na údržbu, odolný proti povětrnostním vlivům, trvanlivý, stálý a plně recyklovatelný. Proto je ideální pro použití ve venkovním prostoru a při výrobě zahradního nábytku tento materiál co do obliby a četnosti využití suverénně vede.

Dokonalá kombinace: ratanový nábytek je pevný i pohodlný

Ratanový nábytek nabízí vysokou úroveň pohodlí. Pod měkkým, příjemným povrchem se skrývá pevná konstrukce z práškovaného hliníku, která je odolná proti korozi a zajišťuje stabilitu. Stejně jako zahradní nábytek vyrobený z přírodního ratanu a pleteniny jsou sestavy z polyratanu ručně vyplétané. Mohou být použity jak pletené prameny plochého nebo kulatého průřezu.

Další výhodou polyratanu oproti přírodnímu ratanu je možnost další úpravy. Ratanový zahradní nábytek je k dostání v mnoha populárních barvách, jako je antracit, černá nebo béžová. Díky vysoké odolnosti proti UV záření barvy nevyblednou ani na silném slunci. Vysoce kvalitní ratanový nábytek navíc spolehlivě odolává větru a počasí: materiál je voděodolný, takže dešťové kapky jednoduše stečou po povrchu.

Ratanový nábytek se salónním charakterem

Sedáky a polštáře na proutěném ratanovém nábytku poskytují další pohodlí a vytvářejí příjemnou atmosféru salónku na terase. Díky svým pevným povlakům a materiálu odolnému proti povětrnostním vlivům polstry odolávají bez problémů letním přeháňkám a nemusí být při první kapce přenášeny do domu. Díky široké nabídce barev a vzorů si můžete vytvořit útulnou domácí atmosféru v podobě, která je vám nejbližší.

Péče a čištění ratanového nábytku

Polyratanové sezení je stále častější ve venkovních prostorách restaurací, ale také v soukromých zahradách. Důvody jsou zřejmé: Stylový zahradní nábytek je odolný proti teplotám, vůči povětrnostním vlivům a snadno se čistí. Hrubé nečistoty lze jednoduše ostříkat zahradní hadicí, menší skvrny se odstraní měkkým hadříkem nebo kartáčem a malým množstvím mycího prostředku.

K péči o ratanový nábytek jsou vhodné speciální saponátové prostředky, které nanesete na houbu a nábytek otřete. Alternativně můžete nastříkat speciální čisticí prostředek na nábytek a nechat působit. Potom zbytky prostředku opláchněte čistou vodou. Použitím speciální péče nejen spolehlivě odstraníte skvrny například od opalovacího krému nebo ptačího trusu, ale také zvýšíte životnost ratanového nábytku. Čisticí prostředek, který je přizpůsoben materiálu, dodatečně zvyšuje ochranu proti UV záření a povětrnostním vlivům.

Jak zazimovat ratanový nábytek?

Díky svým vlastnostem, jako je odolnost proti povětrnostním vlivům, lze ratanový nábytek ponechat venku po celý rok. Každý, kdo má příležitost, by měl ale ukládat ratanový nábytek během zimní přestávky v suterénu nebo v garáži. Pokud by ratanový nábytek měl kvůli nedostatku místa zůstat na terase i v zimě, měli byste jej zakrýt ochranným krytem dostatečné velikosti. Váš zahradní nábytek je tak chráněn před povětrnostními vlivy a UV zářením a zůstane čistý až do příštího jara.

Rohová sedací souprava: Najděte svůj nový nábytek z ratanu pro svoji zahradu

Výběr elegantního vysoce kvalitního ratanového nábytku je široký. Zvláště oblíbené jsou proutěné židle z ratanu na zimní zahradu nebo terasu: Jsou k dispozici ve světlých, přirozených odstínech, ale také v tmavších odstínech hnědé. Často je několik modulů sestaveno do sestav s charakterem obýváku nebo salonku, například dvě ratanová křesla, pohovka a stůl. Sestavy lákají k příjemnému posezení s rodinou a přáteli a besedě u kávy nebo drinku na čerstvém vzduchu.

Pokud byste naopak chtěli jíst venku pravidelně, měli byste zvážit nákup ratanové jídelní sestavy: Zde jsou stoly a židle vyšší, takže můžete sedět u stolu ve vzpřímené poloze a vychutnat si dobré jídlo z grilu nebo kuchyně. Jídelní stůl je obvykle opatřen skleněnou deskou, tento materiál vypadá nejen stylově, ale také zaručuje hladký a rovný povrch stolu. Ani pokud jde o výběr designu, nebudete zklamáni: klasický ratanový nábytek má úhlové, přímočaré tvary a je vyroben z plochých pásových vláken. Existuje však i kulatý, zakřivený ratanový nábytek z tlustších kruhových vláken.

Náš tip: Ratanový nábytek býval většinou tuhý a nestohovatelný, dnes se však také vyrábějí praktické stohovatelné židle a rozkládací univerzální ratanové židle. Za tímto účelem je pohodlný polyratanový výplet kombinován s pevným rámem z oceli, hliníku nebo nerezové oceli.

Závěr: Nábytek z polyratranu v sobě snoubí všechny vlastnosti vysoce kvalitního nábytku z přírodního ratanu, ale je mnohem robustnější a odolnější. Vychutnejte si příjemnou atmosféru na terase a nechte se zlákat k pohodlnému posezení na měkkém polstrování.