Zahradní ratanové sestavy

Sort by
Cena
Kategorie
Color
Material

Zahradní ratanové sestavy přesvědčí pevnou konstrukcí a atraktivním vzhledem

Všichni se každý den po náročné a stresující práci těšíme domů, kde si konečně odpočineme a vypneme. Ti, kdo vlastní zahradu nebo terasu, mohou mluvit o štěstí. Odpočinku venku, na čerstvém vzduchu se totiž nic nevyrovná. Při návrhu relaxační zóny a volbě vybavení a doplňků musíte vždy vycházet z charakteristiky daného prostoru. Nabídka nábytku na zahradu, zimní zahradu nebo terasu je velmi různorodá a její stálicí je ratanový nábytek. Kromě přírodního ratanu, který je ale vhodný spíše pro vnitřní použití, je zde nový moderní materiál – polyratan. Polyratan je umělý materiál, který byl speciálně vyvinut pro výrobu nábytku k venkovnímu použití. Křeslo, stůl, taburet nebo kompletní ratanová sestava vás přesvědčí mnoha výhodami. Výrobky z polyratanu jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, snadno se čistí a jsou vhodné pro téměř každý styl zahrady nebo terasy. Záhradní nábytek z polyratanu doplněný barevnými polštáři udělá z vaší terasy pastvu pro oči. Níže bychom vám chtěli poskytnout informace a dát několik tipů ohledně materiálu a péče.

Co je to ratanový nábytek?

Moderní ratanový nábytek obvykle není vyroben z pravého ratanu, je to polyratanový nábytek. Jedná se o umělé vlákno, kterým je konstrukce nábytku vypletena. Polyratan znamená "polyethylenový ratan" a je to syntetický materiál. Tato vlákna jsou velmi pevná a odolná proti roztržení, a dokonce i vlákna o průměru pouze několik milimetrů mohou být zatížena hmotností až 10 kilogramů. Pevnost v tahu u vláken závisí na kvalitě použitého polyuretanu. I cenově dostupný ratanový nábytek vydrží dlouho, vysoce kvalitní značkové výrobky mají pružnější vlákna a vykazují vysokou odolnost proti UV záření. Materiál neabsorbuje téměř žádnou vlhkost a je vodoodpudivý. Polyratanový nábytek je k mání v různých provedeních, s výpletem páskou kulatou nebo plochou. Vnější vzhled materiálu je vizuálně víceméně nerozlišitelný od přírodního ratanu. Výrobky s výpletem z umělého vlákna jsou plně recyklovatelné a chrání životní prostředí. Na trhu najdete mnoho druhů polyratanového nábytku pro nejrůznější účely, v mnoha stylech a cenových relacích. Polyratanové výrobky nejsou vhodné pouze do venkovního prostředí, ale i do interiéru. Ať už jde o ratanové židle, křesla, ratanové lavice nebo pohovky, sortiment výrobků je nepřeberný a svůj vysněný kousek si vybere skutečně každý. Obzvláště elegantním dojmem působí tmavý přírodní design polyratanového nábytku doplněný o barevné polštáře a další textilie.

Jak pečovat o ratanový zahradní nábytek?

Ratanový nábytek- židle, stoly, křesla, pohovky lavice atd. - je ozdobou každé zahrady či terasy. Chcete-li mít z výrobku dlouho radost a užitek, měli byste o ratanový zahradní nábytek správně pečovat. Jednou z možností je ošetřit povrch speciálním prostředkem na kůži. Nalijte trochu do rozprašovače a rovnoměrně nábytek postříkejte. Za krátkou chvíli otřete povrch suchým hadříkem. Ratanový nábytek- židle, stoly, křesla, pohovky lavice atd. tak zůstanou pěkné a pružné a budou odolnější. Prostředku ale nepoužívejte příliš mnoho, aby nedošlo k narušení povrchu. V případě, že je zahradní nábytek stále venku, doporučujeme použít ochrannou plachtu. Ratanové židle, stoly, křesla, pohovky lavice a další ratanový zahradní nábytek, tak budou ušetřeny přílišného působení vlhkosti. Pokud máte možnost nábytek na zimu nebo uložit ve sklepě, kůlně nebo garáži, rozhodně to doporučujeme. Dvakrát ročně by měl být nábytek ošetřen speciálním olejem na ratanový nábytek, který dodá nábytku ochrannou vrstvu. Předtím, než budete povrch ošetřovat, je rozhodně nezbytné ho dokonale očistit, jinak by se částečky nečistot mohly dostat do oleje nebo laku na ošetření ratanového nábytku.

Jaká je životnost ratanového nábytku?

Životnost polyratanového zahradního nábytku závisí především na tom, kde je nábytek umístěn a jak je v zimních měsících uskladněn. Pokud nejsou neustále vystaveny přímým slunečním paprskům, vydrží ratanové židle, pohovky nebo lavice šest až osm let. Trvanlivost závisí také na kvalitě polyratanových vláken. Životnost prodlužíte, pokud se vám podaří v zimních měsících udržet nábytek v suchu, a to až na deset až patnáct let. K prodloužení životnosti polyratanového zahradního nábytku přispívá také pravidelná péče a čištění. Ratanová sestava, pohovka a další kusy nábytku budou při správném a pravidelném čištění svítit novotou. I když je nábytek z umělého polyratanu odolný proti UV záření a změnám teploty, použitím ochranné plachty, uskladněním přes zimu pod střechou životnost zásadně prodloužíte

Jak vyčistit ratanový nábytek?

Čištění závisí na povětrnostních podmínkách, jakým je nábytek vystaven. Menší znečištění lze odstranit měkkým kartáčem, běžným čisticím prostředkem a vlhkým hadříkem. V případě většího znečištění použijte speciální čisticí prostředek na polyratan, který najdete u specializovaných prodejců. Tyto prostředky odstraňují nečistoty a zachovávají přirozený vzhled povrchu. Nepoužívejte tlakové čištění nebo tvrdý kartáč, protože by to mohlo poškodit polyratanový povrch. Chcete-li, můžete použít mýdlovou vodu a potom nábytek pohodlně opláchnout zahradní hadicí a rychle osušit. Postup je velmi jednoduchý, stačí čisticí prostředek nanést na vlhký hadřík nebo houbu a potom nábytek otřít. Potom opláchněte čistou vodou. Alternativně lze čisticí prostředek na nábytek i nastříkat, například rozprašovačem, nechat krátce působit a poté opláchnout velkým množstvím vody.

Co od ratanového zahradního nábytku očekávat?

Při nákupu polyretanového zahradního nábytku hrají roli různé faktory. Ratanová sestava, velká ratanová křesla, ratanové lehátko nebo ratanová rozkládací pohovka potřebují spoustu místa. U jídelní sestavy většinou stačí ratanový stůl a čtyři polyratanové židle. Důležitou výhodou je odolnost proti UV záření. Ale i s kvalitním materiálem neexistuje záruka, že nábytek nezmění vzhled ani v době předpokládané životnosti a nábytek časem vybledne. Při nákupu se podívejte na certifikát kvality a zjistěte si, o jaký materiál jde. Rozhodně zvažte využití ochrany v době, kdy nábytek nepoužíváte. Nezbytností je ochranná plachta, která zabrání působení vlhkosti. Rozhodující jsou také použité spojovací prvky, jednotlivé díly kvalitního ratanového nábytku jsou spojeny dřevěnými kolíky. Pokud jsou použity železné šrouby, mohly by začít časem rezivět, proto si křeslo, židli nebo sestavu důkladně prověřte. Pohodlné sezení je zajištěno měkkými polštáři a kvalitními polstry. S takovou výbavou si budete moci užívat dlouhého a uvolněného posezení.