Topení

Sort by
Cena
Kategorie
Color
Material

Jsou infrazářiče alternativou vytápění?

Konvekční metody vytápění za použití oleje, elektřiny nebo plynu mají mnoho nevýhod. Jak už název - konvekční topení – napovídá, dochází během vytápění k cirkulaci ohřívaného vzduchu, což vede k vysoušení místnosti, víření prachu usazeného na předmětech a podlaze a z toho plynoucího vzniku plísní. Kromě toho konvekční ohřívače spotřebovávají spoustu energie, což se promítne v nákladech na vytápění, které stále rostou. Proto není jistě náhodou, že stále více lidí sahá k infračervenému topení, má totiž oproti tradičním způsobům vytápění mnoho výhod. Lidé si často kupují infrapanely jako doplněk ke stávajícímu vytápění a v dlouhodobém plánu je potom úplně nahradí.

Proč si koupit infrapanel?

Ohřívače, které pracují s infračerveným zářením, mají oproti běžným topným systémům mnoho výhod. Již proto, že infračervené paprsky představují sálavé a ne konvekční teplo, jsou vyloučeny všechny negativní vlastnosti elektrických, olejových nebo plynových ohřívačů. Neexistuje žádná cirkulace vzduchu, která by působila nepříznivě na klima v místnosti, čímž se zabrání tvorbě plísní a víření prachu. Vytápění pomocí infračerveného tepla je optimální zvláště pro astmatiky a alergiky. Při konvekci dochází k ohřívání vzduchu, což znamená, že teplý vzduch stoupá vzhůru a studený klesá dolů. Proto tak často dochází k tomu, že na hlavu je vám horko a nohy přitom mrznou. Infračervené paprsky působí rovnoměrně na všechny povrchy, které potom absorbované teplo vyzařují a vytvářejí rovnoměrnou teplotu v celé místnosti. Infračervené paprsky pronikají hlouběji do kůže než konvektivní teplo, což znamená, že teplotu pocitově vnímáte jako vyšší, a tak můžete regulaci nastavit až o dva stupně níže než u klasického ohřevu. Při koupi infračerveného topení můžete ušetřit spoustu peněz. Také náklady jsou velmi nízké a infrapanel sám o sobě znamená úsporu místa. Další výhodou infrapanelů je odolnost a bezpečnost.

Jak funguje infračervený ohřívač?

Infračervené ohřívače pracují s elektřinou. Při zahřátí se proud mění na infračervené paprsky. Na rozdíl od konvekce vydává infračervené topení teplo pomocí vln. Ty neohřívají přímo vzduch, ale vyzařují teplo do okolních oblastí, odkud se teplo přenáší rovnoměrně do místnosti. Teplo proniká hlouběji do pokožky a pocit z tepla sálajícího z infrapanelů je podobný pocitu vyhřívání se na slunci nebo pobytu v místnosti s kachlovými kamny.

Jak efektivní je topení pomocí infrapanelů?

Infračervená topidla pracují mnohem účinněji než běžné topné systémy. Přibližně 86% energie, kterou je třeba odebrat pro vytápění, je skutečně převedeno na tepelné záření. Olejové ohřívače využívají maximálně 80% energie. Hlavním faktorem účinnosti topení, které pracuje s infračervenými paprsky, je ohřívaná plocha. Účinnost topení na materiálu stěn nebo nábytku, které sousedí s topením. Některé materiály vedou teplo lépe než jiné. Naopak například v prázdné místnosti stačí k ohřevu méně paprsků než v bohatě zařízeném pokoji s mnoha předměty.

Jak horké jsou infračervené ohřívače?

Maximální udávaná teplota infratopení se liší v závislosti na značce a modelu. Obecně platí, že povrch infrapanelu bude mít teplotu 90 °C až 125 °C.

Jsou infračervené ohřívače nebezpečné?

Ohřívače pracující na principu vyzařování infračervených paprsků jsou zcela bezpečné. Vyzařují stejné paprsky jako slunce, na kterém závisí náš život. Infračervené paprsky posilují imunitní systém a jsou obecně vnímány jako zdraví prospěšné.

Kde a jak pověsit infrapanel?

Infračervené ohřívače se často používají ve velkých halách nebo jiných větších prostorách. Patří sem skleníky, stáje, sportovní haly, fotbalová hřiště atd. Ale i v domě nebo na chatě mohou tato zařízení rozvinout svůj plný potenciál za předpokladu, že budete dbát některých skutečností. Měli byste se ujistit, že stěny a okna v místnosti jsou 100% utěsněné, takže nedochází k únikům tepla. Infračervené vytápění je k dispozici v mnoha typech a variantách. Novější modely, zejména pro použití v interiéru, jsou často přenosné. Existují infračervené ohřívače, které vypadají jako svítidlo nebo zrcadlo, a jako takové mohou být i využity. Často lze být několik panelů zkombinovat v rámci jednoho systému. Panel můžete umístit i na strop. Rozsah záření jednotlivých panelů by se měl překrývat na okraji. Umístění infračerveného panelu závisí také na zdroji elektrické energie, ke kterému je zařízení připojeno.

Závěr: Infračervené ohřívače jsou užitečným a dekorativním doplněním stávajícího topného systému v domácnosti. Mají mnoho výhod. Infračervené paprsky poskytuje příjemný pocit tepla v těle, podporují imunitní systém a krevní oběh. Počáteční náklady jsou nízké, instalace je jednoduchá a oblasti použití jsou velmi rozmanité. A to nejsou všechny výhody. Pokud vám klasický tvar topení připadá nepěkný, můžete si koupit panel, u kterého ani nepoznáte, k čemu slouží.